דייר מאחר בתשלום מה עושים?

כל בעל נכס נדל"ן שמשכיר אותו, תמיד יחשוש מכך שהדייר לו בחר להשכיר את הדירה, לא ישלם לו. כמובן, שמכל מיני סיבות דייר יכול לאחר בתשלום. שלפעמים צריך לגלות הבנה ולנסות לשמור על ראש פתוח, שכן לכל אחד יכול להיות חודש קשה כזה או אחר. מחובתינו כבני אדם, להיות רגישים לזולת, ואולם,

אל לנו לשכוח כי ישנם אנשים המנצלים את הסבלנות והרגישות שאנחנו מפגינים במקרים שכאלה ולכן כדאי מחד להיות רגישים אך מאידך לא אדישים לאינטרסים שלנו כבעלי דירות כאשר דיי מאחר בתשלום. לרוב, הבעיות מתחילות שהאיחורים בתשלום מתחילים להיות קבועים או נגררים (כלומר לאורך זמן).

במקרים שכאלה, נתחיל ונאמר גם אם לא מעגנים את הסעיפים הרלוונטיים בחוזה השכירות, עדיין ניתן לבצע מספר צעדים, שכולם במסגרת החוק כמובן. עם זאת, נתחיל מהחוזה, שכן אם הוא נערך כראוי על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה העוסק בתחום הנדל"ן, הוא ידאג לסעיף שיתייחס גם לנושא של דייר שמאחר בתשלום ולסנקציה שניתן להפעיל על אותו דייר המאחר בתשלום דמי השכירות.

הייעוץ המשפטי כרוך בהוצאה כספית מסוימת, אך ניתן להגיד בפה מלא כי הוצאה זו בטלה בשישים בעלות של ניהול הליכים, הנזקים עלולים להגרם למשכיר כתוצאה מדייר שלא מפנה בזמן וכן, הנזקים העקיפים העלולים להגרם לבעל הנכס. הייעוץ המשפטי הראשוני, עשוי לחסוך הרבה כאבי ראש מול דיירים בהמשך הדרך, שכן הגדרה מפורשת בחוזה כי הפרה מסוימת של סעיפיו הדבר יכול להביא לסיומו של החוזה ומכאן כבר ניתן לפנות את הדייר מהדירה במידת הצורך.

מאחר והשיקול הכלכלי הוא אשר מניע את רוב המשכירים, חובה על המשכירים לדאור לביטחונות לתשלום דמי השכירות. כדאי לקחת מהשוכר ביטחונות טובים שיעמדו לזכותו של המשכיר ויאפשרו לו להיפרע-לקבל את דמי השכירות במקרה ודייר מאחר בתשלום או שתתעורר כל בעיה עם השוכר. בין הבטחונות שניתן למצוא: ערבות בנקאית על סכום מסוים, שיק ביטחון החתום על ידי ערבים, שטר ביטחון החתום על ידי ערבים ועוד דוגמאות רבות. במידה והשוכר לא ישלם, המשכיר יוכל לעשות שימוש בביטחון האמור.

מומלץ מאוד לגבות כל ביטחון בערבים "טובים", אנשים עובדים בעלי משכורות קבועות, אשר יוכלו לשמש כביטחון נוסף לתשלום דמי השכירות במידת הצורך.

לא מעט בעלי נכסים, מקלים ראש בבדיקת הדייר ולא ממש טורחים לבדוק למי הם משכירים את הנכס, שכן המטרה היא לפעמים להשכיר אותו וכמה שיותר מהר. כך, שבדיקה משמעותית גם היא יכולה לסייע בהמשך.

במידה ודייר מאחר בתשלום וכבר לא משלם כלל ומסרב לפנות את הדירה, אז כבר מדובר על סיפור שונה לחלוטין. במצב שכזה, צריך להבין כי מדובר על שני הליכים שינוהלו באופן נפרד. במקרה של פינוי הדייר, יש להגיש לבית המשפט "תביעה לפינוי מושכר" וזהו הליך קצר יחסית שמסתיים תוך שלושה חודשים בלבד. באשר לתשלום שלא שולם, זוהי תביעת פיצויים נפרדת שעל בעל הנכס להגיש כנגד הדייר, תביעה זו גם היא יכולה להתבצע בהליך מזורז ואולם לרוב, כדאי להמתין לפינוי הנכס על מנת לדעת את גובה הנזק האמיתי שנגרם למשכיר- לבעל הנכס.

זקוקים לייעוץ משפטי או לעורך דין גבייה? צרו קשר עוד היום עם משרדנו ותאמו מועד לפגישת ייעוץ 077-2200122