[email protected] | 077-2200122

ליטיגציה בתחום הנדל"ן

תחום הנדל"ן הוא אולי התחום החשוב ביותר בו אנשים נדרשים לעזרתו של עורך דין. עבור רבים, עסקת נדל"ן היא העסקה הגדולה ביותר בחייהם, ולעיתים אף העסקה היחידה בסדר גודל שכזה – בין אם מדובר ברכישת דירה, בשכירות. גם עבור אנשים העוסקים בנדל"ן באופן קבוע ומבצעים עסקאות רבות, ליטיגציה בתחום הנדל"ן היא חיונית: סכומי הכסף המועברים והמדוברים בעסקאות שכאלה הם עצומים, ולעיתים מגיעים לסכומים משמעותיים ביותר אשר לא נראים בתחומים עסקיים אחרים.

לכן, בביצוע עסקאות נדל"ן מומלץ מאוד להשתמש בעורך דין העוסק במקרקעין. עורך דין שעיקר עיסוקו הינו תחום המקרקעין.

מהו נדל"ן?

נדל"ן הם ראשי תיבות של הביטוי "נכס דלא ניידי", כלומר נכס המחובר לקרקע. כך, דיני המקרקעין הם הדינים המסדירים את כל הנכסים הנחשבים מקרקעין, או כל הנכסים המחוברים אל הקרקע, ואת הזכויות על הקרקע עצמה. מרבית החוקים בתחום הנדל"ן מעוגנים בחוק המקרקעין תשכ"ט – 1969.

מדובר בחוק סבוך ומורכב, המכיל כ- 170 סעיפים, והמגדיר את כל הכללים הנוגעים לעסקאות נדל"ן.

מובן, שבתחום כה חשוב וסבוך כמו נדל"ן, לא ניתן לכלול את כל הכללים הרלוונטיים במסגרת חוק אחד, ולא ניתן לחשוב על כל המצבים והבעיות העלולות להתעורר. לכן, ישנה פסיקה ענפה ונרחבת בתחום שניתנה על ידי כלל הערכאות בבתי המשפט בישראל. מפסיקות בתי המשפט ניתן ללמוד על מקרים בהם החוק לא נותן מענה לשאלות המשפטיות שמתעוררות.

כך, ניתן להבין שתחום דיני הנדל"ן הוא תחום סבוך ביותר, ונדרשת מקצועיות וניסיון רב על מנת לעסוק בליטיגציה בתחום הנדל"ן.

ליטיגציה בתחום הנדל"ן

מדוע ליטיגציה מקצועית בתחום הנדל"ן היא דבר חיוני בכל סכסוך?

  • סדר הגודל של העסקאות – כאמור, עסקאות נדל"ן הן עסקאות היכולות להגיע לסכומים גבוהים ביותר, גבוהים בהרבה מהמוכר בכמעט כל תחום אחר של החיים. לכן, הפונים לליטיגציה בתחום הנדל"ן לא יכולים להרשות לעצמם להסתכן – ההפסד במשפט כתוצאה מייצוג לקוי או שאינו מקצועי עלול להסב למתדיין נזק גדול ולכן אסור להתפשר וחובה לבחור רק בטובים ביותר!
  • מורכבות דיני הנדל"ן – דיני המקרקעין בישראל מורכבים מאוד בשל סיבות רבות ובינהן חוקים שונים הרלבנטיים רק למדינת ישראל, מגוון האפשרויות באשר לרישום הנכסים בישראל וכו'. לצורך ייצוג בתחום הנדל"ן נדרשות הבנה ומקצועיות ברמה הגבוהה ביותר על מנת לייצג כראוי לקוחות בתחומים אלה, תוך בקיאות בזכויות ובחובות השונים של צדדים לעסקאות הנדל"ן. כמו כן, מצופה מעורך הדין להכיר את כל דרישות החוק לפירטי פרטים, ולוודא שהלקוח לא פועל בניגוד לחוק או לדין במהלך הליכים של תביעה או התגוננות מפני תביעה בענייני מקרקעין.
  • חוזי "מפלצת" ארוכים ומורכבים – החוזים בתחום הנדל"ן הם פעמים רבות חוזים ארוכים המכילים סעיפים ותתי סעיפים אין ספור. הסיבה לכך היא שהצדדים רוצים להבטיח התייחסות לכל הסוגיות ובעיות העלולות לצוץ. עם זאת, גישה שכזו יוצרת חוזי "מפלצת" – חוזים ארוכים ומייגעים ובשפה משפטית, ההופכים לבלתי קריאים עבור האדם הרגיל.

לכן, כדי להבטיח שכל זכויותיו של הלקוח על פי החוזה מתממשות, חשוב ביותר לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן!

עורך דין ליטיגציה

עורך דין ליטיגציה בתחום המקרקעין עוסק בייצוג אזרחים, בהליכים אזרחיים ועסקיים, בין כתלי בית המשפט הישראלי. הדרישה לעורך דין ליטיגציה קיימת במספר תחומי חיים ובניהם: התחום הפלילי, עולם דיני המשפחה, דיני המיסים, הנזיקין ועוד. עורך דין ליטיגציה בתחום המקרקעין מתמחה בייצוג לקוחותיו בכל הקשור לדיני המקרקעין. עורך דין מסוג זה חייב להיות בעל ידע רחב בדיני חוזים, להיות מנוסה בכתיבת ועריכת חוזי מקרקעין במטרה לעמוד בבית המשפט כשלרשותו ידע מקיף, יכולת לתת פרשנות טובה לחוזים שנחתמו ולייצג נאמנה את לקוחותיו. עורך דין ליטיגטור חייב להיות ווירטואוז בהתדיינות ולהבין את הדינמיקה של הדיון המשפטי. בסופו של דבר, המטרה של עורך דין ליטיגציה היא אחת – לשכנע בצדקת הלקוח שלו.

עיסוקיו הרבים של עורך דין ליטיגציה

עו"ד ליטיגציה בתחום המקרקעין אינו עוסק אך ורק בליטיגציה. מלבד הייצוג בבית המשפט, נדרש עורך דין ליטיגציה להיות בעל ידע בייצוג לקוחות ברכישת דירות, להיות בעל ידע בהסכמי מכר, לבצע רישום זכויות במוסדות הרלוונטיים, לייעץ בנושאי מיסוי מקרקעין ולהכיר היטב את נושא התכנון והבנייה, זאת על מנת להכיר היטב סוגיות בתחום סכסוכי הנדלן. אחד התחומים המאתגרים והחשובים הוא תחום המיסוי במקרקעין, הכולל נדבכים שונים כגון: חישוב ותשלום מס רכישה, חישוב ותשלום מס שבח וכיוב'. ההבנה של עורך דין ליטיגציה בתחום המקרקעין חייבת לכלול הכרות מעמיקה עם החוקים בתחום, תהליכי החקיקה הנמצאים בעבודה, הפסיקות שנתנו לאורך השנים ותקדימים. עורך דין מקרקעין מוסמך לבצע תכנוני מס על מנת לחסוך ללקוחותיו סכומי כסף משמעותיים והוא עושה זאת תוך שמירה על חוקי המס. באם בחרתם בעו"ד ליטיגציה לסכסוך במקרקעין ויש לו את הידע הרחב בתחומים הנזכרים לעיל, הדבר כמובן ישמש לו לעזר בעת הסכסוך. היכרות רחבה יותר מאשר רק בעולם ההתדינות בבתי משפט, עשויה לסייע לו ולכם להשגת התוצאה הטובה ביותר.

ערכאות משפטיות – ייצוג בבתי המשפט

עורך דין ליטיגציה במקרקעין מייצג לקוחות שונים, במקרים מגוונים של עסקאות נדל"ן, תובעים ונתבעים. עורך דין לייצוג בבית משפט עוסק בסכסוכים ותביעות המתרחשים עקב עסקאות שהסתבכו, הפרת הסכם מכר, שותפויות שנקלעו לחילוקי דעות קשים וכן הלאה. הנושאים יכולים להיות מגוונים ולכלול איחור במסירת דירה על ידי קבלן, הפרה של חוזה רכישה או מכירה של דירה, פרשנות לקויה של חוזים והסכמים, דיירים סרבנים בפרויקטים של תמ"א 38 ועוד. בכל דיון המתקיים בבית המשפט, מטרתו העיקרית של עו"ד לייצוג נתבעים הנה, הצגת ראיות, האמורות לשכנע את השופטים בצדקת הלקוח אותו מייצג עורך הדין. הדבר נכון גם בתיקים בהם עו"ד לתביעה בבית משפט נדרש לתבוע צד כלשהו לעסקה. עולם הליטיגציה הינו רחב ביותר ולמעשה כולל את כל התחומים בהם עלולים להתפתח סכסוכים. לדוגמא: דיני חברות, צוואות, ירושות ונושאי רגולציה של תכנון ותהליכי בנייה, נזיקין ועוד.

להגיב מהר לאירועים

בדיני המקרקעין קיימים סוגים שונים של תביעות שהן במיוחד שכיחות כדוגמת: תביעות בשל נזקי רטיבות, תביעה לפינוי מושכר, תביעה לסילוק יד במקרקעין, תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין תביעה על ליקויי בניה . אחד הדברים החשובים ביותר בתחום ליטיגציה במקרקעין הנו, מהירות התגובה של עורך הדין לאירועים המתרחשים. כלומר, ברגע שמידע מתקבל, עורך הדין חייב להגיב במהירות ולפנות לבית המשפט בכדי לא למצא את עצמו מופתע ממהלכיו של הצד שמנגד. עורך הדין חייב להיות בעל חושים חדים, להבין מבעוד מועד, את מהלכי הצד השני ולהכין תגובות מתאימות לכל תרחיש שיוצג בפני בית המשפט.

עורך דין כשחקן מוכשר על במה

תחום הליטיגציה בעריכת דין נחשב לתחום נוצץ. אולם, בפועל מדובר בעבודה לא קלה, הדורשת מעורך הדין לפתור למשל, סכסוכי ירושה ותביעות בין היורשים, אודות נכס או נכסים מסוימים. עורך דין ליטיגציה הוא כמו שחקן על במה כאשר הוא מופיע בבית המשפט. עליו להיות רהוט ומשכנע, הוא צריך להראות הבנה מעמיקה בכל תחומי המקרקעין וכל זאת, במטרה להביא לניצחון הלקוח שלו בהליך המשפטי. ליטיגציה אמנם נחשבת לחלק העילי של עריכת הדין, גם בתחום המקרקעין, אבל לצד ההילה, צריך עורך הדין להתמודד עם שופטים, עדים שונים ולחצים לא מבוטלים.

ייצוג דיירים מוגנים

דיני מקרקעין חולשים על נושאים שונים בתחום זה. מדובר בתחום דינמי, מורכב והוא דורש ידע רב. כשמדובר במקרים של דמי מפתח (נהוגים בישראל החל משנות ה- 50), ישנם חידושים, תיקונים ותקדימים משפטיים, העשויים לגרום לכך שלא תוכלו לפנות דייר הנחשב מוגן על פי חוק. פינוי דייר מוגן דורש אורך רוח ועורך דין מקרקעין מנוסה. אל לכם לפעול בצורה אימפולסיבית מדי מכיוון שאתם עלולים למצא את עצמכם בתוך הליך משפטי ארוך ויקר, בו אתם הנתבעים.

FAQ

באילו תיקים עוסק עורך דין ליטיגציה במקרקעין?

מלבד הייצוג בבית המשפט, נדרש עורך דין ליטיגציה ללוות לקוחות בתהליכי רכישת דירה מקבלן, ללוות פרויקטים של פינוי בינוי, ללוות פרויקטים של תמ"א 38, לייצג עסקאות מקרקעין פרטיות ומסחריות, לנסח ולערוך הסכמי מכר, לבצע רישום זכויות במוסדות הרלוונטיים, לייעץ בנושאי מיסוי מקרקעין ולהכיר היטב את נושא חריגות הבנייה למיניהן.

אילו תכונות חשוב שתהיינה לעורך דין ליטיגציה במקרקעין?

מהירות תגובה לאירועים המתרחשים כלומר, ברגע שמידע מתקבל, עורך הדין חייב להגיב במהירות ולפנות לבית המשפט בכדי לא למצא את עצמו מופתע ממהלכיו של הצד שמנגד. עורך הדין חייב להיות בעל חושים חדים, להבין מבעוד מועד, את מהלכי הצד השני ולהכין תגובות מתאימות לכל תרחיש שיוצג בפני בית המשפט. בנוסף, על עורך הדין לדעת להופיע בבית המשפט, להיות רהוט ומשכנע.

 

זלצר עורכי דין זהו משרד מקצועי וחדשני המתמחה בתחומי הנדל"ן לפרטי פרטים. מעוניינים בייעוץ מקצועי ואיכותי בנוגע לדיני נדל"ן? רוצים עורך דין שייצג אתכם בצורה הטובה ביותר? פנו אלינו!

לקוחות ממליצים

Sarah Mamane
Sarah Mamane
2023-07-26
אני תושבת חוץ. נקלעתי למצב בישראל בו הייתי זקוקה  לעורך דין אשר ינהל תיק מסובך בנושא מקרקעין .לפני שפניתי לעמיחי , נפלתי קורבן בידיו  של עורך דין חסר אמינות  וחסר מקצועיות ‏שכל מטרתו הייתה לגזול כסף.לשמחתי דרך האינטרנט קראתי כתבות שכתב עורך דין ‏עמיחי  זלצר שהיו מאוד רלוונטיות לנושא שלי.   יצרתי עם עמיחי  קשר מחו״ל, ולאחר שיחה ארוכה לקחתי את הסיכון לעבוד איתו. למרות שלא הייתה לי היכרות מוקדמת איתו זה היה הסיכון הכיא שווה והכי טוב שאי פעם לקחתי.  עמיחי לא רק הוכיח את עצמו כעורך דין מקצועי עם ידע ומומחיות , אלא הוכיח את עצמו כבנאדם אמין  , ישר ויותר מכל אנושי . ‏האיכפתיות שלו , היחס החם והיושר עלו על הציפיות שלי . ‏במקום לגרור אותי להמשיך בתיק ותוך כדי כך  לאפשר לעצמו לגבות  יותר כספים הוא המליץ לי לסיים עם התיק ולהגיע לפשרה. פשרה שהייתה טובה לי, עמיחי זלצר הוכיח שמטרתו ודאגתו היתה טובתי כלקוחה לפני ‏דאגתו לרווחתו  הכלכלית. ‏
רונן ברנשטיין
רונן ברנשטיין
2023-07-12
עמיחי זלצר יש אחד! אדם מדהים, בעל אישיות טובה, מקצועי ברמות אחרות, זמין בכל שעה ומעלה הכל בן אדם עם לב ענק וערכים.
yohanan babadjanov
yohanan babadjanov
2023-06-29
עורך דין ברמה מאוד גבוהה. בעל ידע וניסיון רבים. חסך לנו הוצאות מיותרות חוויה מאוד חיובית. ממליץ בחום! תודה רבה עמיחי!
ram netzer
ram netzer
2023-01-28
‏טוב אז אתחיל מהסוף עוד עמיחי זלצר חסך לי הרבה כאב ראש ופוטנציאל לתסבוכת משפטית לא פשוטה. אל עמיחי פניתי ‏בשיאו של תהליך משפטי לא קל של חתימה על הסכם חשוב. סביב התהליך היו לא מעט דילמות משפטיות סבוכות. עמיחי ישב איתי בנועם ובסבלנות ‏והציע מספר פתרונות לבעיות שעלו ובסופו של דבר יצר כלי טיפול מדויקים שאפשרו להגיע לחתימה על ההסכם. ממליץ בכל פה ,עו״ד ברמה הכי גבוה אבל קודם כל בן אדם.
Ralph Hassoun
Ralph Hassoun
2022-12-14
appreciated the follow-up and professionalism of Amihaï. He provided quick answers to all questions and completed his task with efficiency. Thanks. Ralph Hassoun
matan farhi
matan farhi
2022-09-21
עורך דין פשוט מצוין!!! נתן שירות הכי מקצועי שיש, תמיד זמין לכל שאלה,סבלני מאוד, עשה בשבילי הרבה יותר ממה שמצופה מעורך דין סטנדרטי לעשות. ממליץ בחום בלי לחשוב פעמיים
אליה בנין
אליה בנין
2022-08-01
לא בכל יום זוכים למצוא עו"ד אמין ומקצועי. בעל ניסיון עשיר וידע רב. ממליץ בחום. עובדים מעל עשור יחד.
פול בדנני
פול בדנני
2022-06-23
עורך דין קשוב ואכפתי ,נתן לי מענה מידי ועזר לי מאוד במהלך כל התהליך ,ממליץ בחום :)
Assaf Tal
Assaf Tal
2022-06-14
עמיחי עורך דין משכמו ומעלה. קודם כל בן אדם ואח"כ בעל מקצוע. עמיחי קשוב מאוד ללקוח, מקצועי ודייקן. טיפל בנו בסבלנות ובמקצועיות רבה וכן בזמינות גבוהה. מומלץ בחום לכל עסקת מקרקעין.
אביאל מלכה
אביאל מלכה
2022-06-14
עו"ד תותח ומקצועי, לקחתי אותו לסגור חוזה מול חברת בניה, במהלך כל התקופה עמיחי התנהל בצורה מקצועית מאוד מול החברה, ידע מה לדרוש וכיצד נכון יהיה לפעול. הזמינות והשירות היו מעל ומעבר. ממליץ בחום.

אודות הכותב

Picture of עו"ד זלצר

עו"ד זלצר

עו"ד ונוטריון עמיחי זלצר,
חבר ועדת קניין בלשכת עורכי הדין.
בעל הסמכת נוטריון של משרד המשפטים.
עו"ד זלצר עוסק במקרקעין, ליטיגציה וגביית חובות ובעל ניסיון של למעלה מעשור והצלחות רבות בקריירה המקצועית שלו. הכל תוך הקפדה על מתן שירות משפטי ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, רגישות ואדיבות גם יחד.

לקוחות ממליצים

Sarah Mamane
Sarah Mamane
2023-07-26
אני תושבת חוץ. נקלעתי למצב בישראל בו הייתי זקוקה  לעורך דין אשר ינהל תיק מסובך בנושא מקרקעין .לפני שפניתי לעמיחי , נפלתי קורבן בידיו  של עורך דין חסר אמינות  וחסר מקצועיות ‏שכל מטרתו הייתה לגזול כסף.לשמחתי דרך האינטרנט קראתי כתבות שכתב עורך דין ‏עמיחי  זלצר שהיו מאוד רלוונטיות לנושא שלי.   יצרתי עם עמיחי  קשר מחו״ל, ולאחר שיחה ארוכה לקחתי את הסיכון לעבוד איתו. למרות שלא הייתה לי היכרות מוקדמת איתו זה היה הסיכון הכיא שווה והכי טוב שאי פעם לקחתי.  עמיחי לא רק הוכיח את עצמו כעורך דין מקצועי עם ידע ומומחיות , אלא הוכיח את עצמו כבנאדם אמין  , ישר ויותר מכל אנושי . ‏האיכפתיות שלו , היחס החם והיושר עלו על הציפיות שלי . ‏במקום לגרור אותי להמשיך בתיק ותוך כדי כך  לאפשר לעצמו לגבות  יותר כספים הוא המליץ לי לסיים עם התיק ולהגיע לפשרה. פשרה שהייתה טובה לי, עמיחי זלצר הוכיח שמטרתו ודאגתו היתה טובתי כלקוחה לפני ‏דאגתו לרווחתו  הכלכלית. ‏
רונן ברנשטיין
רונן ברנשטיין
2023-07-12
עמיחי זלצר יש אחד! אדם מדהים, בעל אישיות טובה, מקצועי ברמות אחרות, זמין בכל שעה ומעלה הכל בן אדם עם לב ענק וערכים.
yohanan babadjanov
yohanan babadjanov
2023-06-29
עורך דין ברמה מאוד גבוהה. בעל ידע וניסיון רבים. חסך לנו הוצאות מיותרות חוויה מאוד חיובית. ממליץ בחום! תודה רבה עמיחי!
ram netzer
ram netzer
2023-01-28
‏טוב אז אתחיל מהסוף עוד עמיחי זלצר חסך לי הרבה כאב ראש ופוטנציאל לתסבוכת משפטית לא פשוטה. אל עמיחי פניתי ‏בשיאו של תהליך משפטי לא קל של חתימה על הסכם חשוב. סביב התהליך היו לא מעט דילמות משפטיות סבוכות. עמיחי ישב איתי בנועם ובסבלנות ‏והציע מספר פתרונות לבעיות שעלו ובסופו של דבר יצר כלי טיפול מדויקים שאפשרו להגיע לחתימה על ההסכם. ממליץ בכל פה ,עו״ד ברמה הכי גבוה אבל קודם כל בן אדם.
Ralph Hassoun
Ralph Hassoun
2022-12-14
appreciated the follow-up and professionalism of Amihaï. He provided quick answers to all questions and completed his task with efficiency. Thanks. Ralph Hassoun
matan farhi
matan farhi
2022-09-21
עורך דין פשוט מצוין!!! נתן שירות הכי מקצועי שיש, תמיד זמין לכל שאלה,סבלני מאוד, עשה בשבילי הרבה יותר ממה שמצופה מעורך דין סטנדרטי לעשות. ממליץ בחום בלי לחשוב פעמיים
אליה בנין
אליה בנין
2022-08-01
לא בכל יום זוכים למצוא עו"ד אמין ומקצועי. בעל ניסיון עשיר וידע רב. ממליץ בחום. עובדים מעל עשור יחד.
פול בדנני
פול בדנני
2022-06-23
עורך דין קשוב ואכפתי ,נתן לי מענה מידי ועזר לי מאוד במהלך כל התהליך ,ממליץ בחום :)
Assaf Tal
Assaf Tal
2022-06-14
עמיחי עורך דין משכמו ומעלה. קודם כל בן אדם ואח"כ בעל מקצוע. עמיחי קשוב מאוד ללקוח, מקצועי ודייקן. טיפל בנו בסבלנות ובמקצועיות רבה וכן בזמינות גבוהה. מומלץ בחום לכל עסקת מקרקעין.
אביאל מלכה
אביאל מלכה
2022-06-14
עו"ד תותח ומקצועי, לקחתי אותו לסגור חוזה מול חברת בניה, במהלך כל התקופה עמיחי התנהל בצורה מקצועית מאוד מול החברה, ידע מה לדרוש וכיצד נכון יהיה לפעול. הזמינות והשירות היו מעל ומעבר. ממליץ בחום.