עורך דין קניית דירה

קנייה של דירה היא עסקה גדולה ומשמעותית במיוחד, על מנת להשלים את התהליך בצורה טובה יש מספר משוכות לעבור, לשם כך תמיד מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין קניית דירה כבר בתחילת הדרך.

מקצועיותו של עורך הדין היא קריטית להצלחת ההליך היות וההפסדים האפשריים הם גבוהים והדינים הרלוונטיים הם רבים ודינמיים במיוחד.

ישנם בעלי מקצוע נוספים אשר כדאי להתייעץ איתם ואולם, עורך דין מקרקעין מנוסה, ידע להפנות את הלקוח עוד בשלב הראשוני של ההתעניינות בדירה, לאנשי המקצוע אשר יסייעו לו בביצוע העסקה בצורה הבטוחה ביותר.  

עורך דין קניית דירה
עורך דין רכישת דירה – איך הוא יכול לעזור לכם?

השלבים שיש להשלים עוד לפני חתימת חוזה

מיד לאחר ההתרשמות הראשונית מומלץ לבדוק את טיב הנכס ואת זהותו של המוכר.

יש לבדוק שלא נעשו חריגות בנייה בנכס כיוון שאלו עלולות להליכים משפטים של הועדה המקומית  עלול לגרור הליכים פליליים או פגיעה באפשרות לקבל משכנתא.

הבירור ייעשה מול הועדה המקומית לתכנון ולבניה וכן מול גופי התכנון השונים. לרוב, בדיקות הקשורות בהתאמת הנכס להיתר הבניה, אנחנו עושים שימוש בבעלי מקצוע שזו התמחותם, שמאים ואדריכלים.

בכל הקשור לבדיקות הפיזיות של הנכס, אנחנו לרוב ממליצים ללקוחותינו להתייעץ עם אחד מאנשי המקצוע איתם אנחנו עובדים (מהנדסים ומומחים לבדק בית) ואשר להם המומחיות לבירור מצב מערכות הנכס, התשתיות וכן הפגמים העלולים להמצא בנכס. 

בנוסף, יש לבדוק שמי שמזדהה כמוכר הנכס הוא אכן הבעלים הרשום שלו בטאבו או במקום בו רשום הנכס (מנהל מקרקעי ישראל, חברה משכנת וכיוב).

במידה והמוכר הוא לא הבעלים הישיר יש לברר את זהותו של הבעלים המקורי ולוודא שהעסקה נעשית בהסכמתו ובידיעתו של בעל הנכס, וכמובן, במידת הנדרש באמצעות ייפוי כח מתאים.

אם מדובר בנכס שאינו רשום בטאבו, השגת המידע על הבעלים כרוכה באישורו של הבעלים לביצוע הבירור.

לעומת זאת, הבירור על נכסים הרשומים בטאבו, הינו פשוט בשל היות הרישום בטאבו פומבי.

מנסח הטאבו ניתן ללמוד מידע רב ומפורט ועל כן, כדאי להתחיל כל בירור בעיון בנסח הטאבו.

בנוסף, מומלץ לבצע בירור גם בתיק הבניין של הנכס בוועדה המקומית, שם ניתן יהיה למצוא מידע על מצבו התכנוני של הנכס, ההיתרים שלו וכיוב'. 

דבר מרכזי נוסף שיש לוודא עוד בטרם החתימה הוא שהנכס אינו מעוקל או ממשוכן.

במידה והתגלה שרשומים על הנכס הסדרים מסוג זה יש לוודא שהבעלים מודע אליהם ושבכוונתו לסלקם עוד בטרם תועבר הבעלות לידיכם.

את הבירור הנ"ל ניתן לעשות על ידי עיון ברשם המשכונות, שם ניתן לקבל מידע לגבי משכונות של נכסים אשר לא רשומים בטאבו. 

שלב חתימת החוזה

יש לוודא שחוזה המכירה הכתוב תואם את ההסכמות שהגיעו אליהן הצדדים. עורך דין קניית דירה ילווה אתכם יד ביד בכל שלבי הרכישה, לרבות בשלבים הטכניים של נטילת המשכנתא ורישום הבטחונות הנדרשים לשם כך.  

מיד עם כריתת החוזה החוזה יש לבצע רישום של הערת אזהרה (זאת לנכסים הרשומים בטאבו) על הנכס במרשם המקרקעין, הערה זו תבטיח את זכותכם בנכס ותמנע אפשרות של הבעלים לבצע עסקה נוגדת, ההערה תבטיח את זכויותיכם בנכס בפרק הזמן שבין החתימה לבין העברת הבעלות.

נכסים אשר לא רשומים בטאבו, ניתן להבטיח את זכויות הרוכשים באמצעות רישום משכון. 

השלבים שלאחר השלמת הרכישה

בסיום התהליך יש לוודא שכל החובות של המוכרים שולמו במלואם (חובות לרשויות המס, ארנונה, מים, חשמל, גז, ועד הבית, היטל השבחה וכיוב') שולמו במלואם ובהתאם להסכם.

מיד לאחר קבלת כלל האישורים להשלמת הרישום בנכס (עירייה, רשות המיסים, הוועדה המקומית) ניתן יהיה לרשום את זכויותיהם של הקונים בטאבו או במקום בו רשום הנכס. 

ייעוץ מקצועי של עורך דין רכישת דירה, לאורך כל הדרך יבטיח שכל השלבים שהזכרנו לעיל יושלמו כנדרש. כך תתאפשר הגנה מקסימלית על זכויותיכם בנכס.

זיכרו, רכישת נכס לרוב הינה העסקה הגדולה ביותר של אדם בחייו וראוי לא להקל ראש בעסקה הזו. יש להגן על זכויות הקונים בצורה הטובה ביותר. 

התהליכים הללו דורשים איסוף של פרטים, אישורים ומסמכים שונים.

טיפול בירוקרטי או משפטי רשלני יכול להעמיד את העסקה בסכנה ולכן אינו מומלץ לשני הצדדים.   

חוץ מעורכי דין מומחים, כדי להשלים את העסקה יש להיעזר בשירותים של אנשי מקצוע נוספים, לדוג' שמאים, מהנדסים וכד'. לכן, במשרדנו החלטנו לאגד את כל אותם גורמים רלוונטיים תחת קורת גג ולעמוד בקשר עם אנשי מקצוע קבועים אשר נותנים את ללקוחותינו את השירות בסטנדרטים בהם אנחנו עובדים.

בכך לחסוך עבורכם את הטרחה שבאיסוף החומר מספקים שונים וכיוצא בזה, עסקת מכר מלווה הנערכת במשרדנו מלווה על ידי עורך דין אחד המנהל את העסקה מתחילתה ועד סופה, עורך דין רכישת דירה הוא הגורם המקשר גם לאנשי המקצוע השונים המעורבים בעסקה.

יש להדגיש כי מדובר בעורך דין רכישת דירה המתמחה במקרקעין ומכיר את תחום המקרקעין על בוריו. 

במידה ואתם עומדים לפני הליך מכירה או רכישה ואתם זקוקים לעורך דין קניית דירה, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואנו נעניק לכם את הליווי המקיף, המקצועי והמסודר ביותר כך שתוכלו להשלים את העסקה בבטחה ובנוחות מקסימלית.