ליטיגציה מסחרית

המילה ליטיגציה משמעותה "התדיינות" וזוהי למעשה אמנות ההופעה, והטיעון בפני בית המשפט. הרשות לייצג אדם אחר בתשלום בבתי משפט, נתונה רק לעורכי דין. (למעט מקרים חריגים) ונהוג לראות בליטיגטור כאומן שכנוע המופיע על במה. ישנם סוגים רבים של עורכי דין, יש עורכי דין אשר נוהגים להופיע בבית המשפט באופן יומיומי, יש כאלו המופיעים בבתי המשפט אחת לכמה זמן ויש כאלו שלא מופיעים בבתי המשפט כלל. כך או אחרת, חשוב לדעת שלא כל עורך דין הוא ליטיגטור וכאשר מדובר בליטיגציה מסחרית, חשוב לשכור את שירותי של עורך דין אשר יש לו ניסיון רב בליטגציה מסוג זה ורצוי מאוד שלעורך הדין תהיה ההבנה המסחרית, להבין את הסוגיה העומדת בפניו. אין די בכך שעורך הדין יהיה בקיא ברזי החוק או הפסיקה, עורך דין העוסק בליטיגציה מסחרית, רצוי שהיה גם בעל הבנה מסחרית להבין טוב יותר את המגרש בו הוא מייצג.

מאפייניו של הליטיגטור

כאשר עו"ד מופיע בבית המשפט, עליו לא רק להכיר את אופי התיק הספציפי בו הוא מייצג, אלא עליו להכיר את אותה הנישה שבה התיק עוסק באופן רוחבי ולעומק. מכיוון שמערכת החוקים ופסיקת בתי המשפט בישראל משתנה וגדלה באופן תדיר, הרי שהליטיגטור תמיד חייב להתעדכן בפסיקה, לקרוא מאמרים משפטיים, להכיר גישות משפטיות שונות, לשלוט בהלכות, בחוקים ובתקנות ואף להיות בעל יכולת לאלתר "ולשלוף" טענות רלוונטיות ממאגר הידע האצור אצלו ככל ויהיה בכך צורך. ליטיגטור טוב ידע לשלוט ולנהל את שפת הגוף שלו, ידע להעביר את המסר שהוא מעוניין להעביר בצורה ברורה ובבקיאות, ידע להתבטא ולדבר באופן סוחף ומרשים, ידע לחקור עדים ולשאול את השאלות הנכונות בזמן הנכון, ידע לנתח ולהבין את הלך הרוח של השופט שמנהל את התיק וידע לנווט את כל אלו יחד לטובתו של הלקוח ולטובת התיק שאותו הוא מנהל.

ליטיגציה

סוגים שונים של ליטיגציה

נהוג לחלק את עולם הליטיגציה לשניים:

ליטיגציה פלילית – הליטיגציה הפלילית היא למעשה אומנות ההופעה בערכאות משפטיות בתיקים פליליים. במדינת ישראל הגורם היחיד אשר אחראי על הגשת כתבי אישום פליליים הוא המדינה עצמה. המדינה היא שמעמידה אזרחים לדין והיא עושה זאת לרוב באמצעות ייצוג של הפרקליטות או התביעה המשטרתית, כך שהגורם אשר עומד מולה מנגד הוא הסניגור הפלילי. 

ליטיגציה אזרחית – הליטיגציה האזרחית היא אומנות ההופעה בערכאות משפטיות בתיקים אזרחיים. בתיקים אזרחיים, יכול למעשה כל אדם וכל אישיות משפטית אשר כשירה לתבוע, להגיש תביעה אזרחית כנגד גורם משפטי אשר כשיר להיתבע וזאת באמצעות עורכי דין פרטיים.

אז מהי ליטגיציה מסחרית

ליטגיציה מסחרית היא למעשה תת קטגוריה בתוך הליטיגציה האזרחית ומאפייניה הם ייצוג בתיקים בעלי סכסוך מסחרי מורכב ולעיתים אף בסכומי כסף גבוהים מאוד. תיקי הליטיגציה המסחרית הם בדרך כלל תיקים העוסקים בסכסוכים בין אנשי עסקים, סכסוכים בין שותפים ,סכסוכים בין בעלי מניות, דיני תאגידים וחברות, , מסחר בינלאומי,  בנקאות, ועוד. 

מתי יש צורך בליטיגטור מסחרי

כאשר נוצר מצב שבו אדם נקלע לתוך סכסוך מסחרי, בין אם בתיקי מקרקעין מורכבים, בין אם בתביעות כנגד חברות, הרי שיתעורר הצורך בעורך דין בעל ניסיון רב בהופעה בתיקים אלו ומומלץ לא להתפשר ולשכור שירותיו של עו"ד בעל ניסיון ורצוי מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין בעל ניסיון והבנה בעולם המסחרי.

למשרדנו ניסיון רב בליטיגציה מסחרית וניהול סכסוכים מורכבים ונשמח לעמוד לרשותכם למתן ייעוץ וליווי.