תאונת דרכים בארה"ב | עורך דין נזיקין בארה"ב

מה לעשות אחרי תאונת דרכים בארצות הברית?

תאונת דרכים יכולה להיות אירוע מלחיץ מאוד, במיוחד כאשר היא מתרחשת במדינה אשר זרה לך. לאחר התאונה, נפגעים רבים סובלים מלבד הפציעות, מבלבול, רעד, אובדן שליטה וכו'. מטרתו של מאמר זה, הינה להעניק לנפגעי תאונות דרכים בארצות הברית, מספר דגשים והנחיות, כיצד יש לפעול לאחר תאונת הדרכים. הנחיות אלה בחלקן עשויות להתאים גם לנפגעי תאונות דרכים בישראל ואולם, מאמר זה מתמקד בנפגעי תאונות דרכים בארה"ב.

אחת הדרכים הטובות להתמודדות עם אירוע מסוג זה, הינה ליצור רשימה של מספרי חירום, בהם יעשה שימוש הנפגע במקרה חירום, עצה זו כמובן טובה למי שקורא מאמר זה, בטרם נפגע בתאונת דרכים. ברשימת מספרי החירום, כדאי לכתוב מספרים של חברות הביטוח, הבעלים של הרכב (במידה ואתם נוהגים ברכב שלא שייך לכם), חברות גרירה, מוקדי חירום, מוסכים וקרובי משפחה שיוכלו לסייע וכדאי יהיה לעדכן אותם בזמן אמת וכיוצא באלה.

כמה דברים שכדאי לזכור:

דבר ראשון לאחר תאונת הדרכים, חשוב לוודא בטיחות, שלך ושל הסובבים אותך. ככל שיש נפגעים סביבך, דווח מיד למוקד החירום (משטרה, אמבולס ומכבי אש) ועדכן אותם במצב הפצועים, המיקום המדוייק של האירוע, וכל מידע רלבנטי אחר שיסייע להם לאתר את המקום ולהבין את המצב בשטח.

לאחר הגעת גופי החירום, נסה לכוון את כוחות ההצלה לנפגעים הקשים ביותר סביבך. לאחר מכן, דווח לשוטרים במקום על אופן ההתרחשות ועל נקודות חשובות אליהם נחשפת. (לדוגמא, אם ראית שמי מהנהגים עבר עבירה, או לחילופין אם נתקלת במצב שבו מישהו מהמעורבים מצוי תחת השפעת סמים או אלכוהול או אם הרמזור במקום לא עבד).

בתאונות דרכים בארצות הברית, חשוב מאוד להזמין למקום התאונה משטרה, גם אם נדמה שאין נפגעים בנפש. המשטרה עורכת במקום דו"ח על התאונה ודו"ח זה עשוי לשמש אותך או את הנפגעים האחרים בתאונה בתביעה אל מול חברת הביטוח. חברות ביטוח רבות מערימות קשיים בתשלום על תאונות שלא דווחו למשטרה. לאחר התאונה, אתה או עורכי דינך תוכלו לקבל העתק מדו"ח התאונה וזה עשוי לסייע רבות בניהול התביעה.

נסה לקבל את מירב הפרטים מהנוכחים במקום ובכלל זה של עדים שהיו עדים לתאונה, כדאי לקבל את פרטי הקשר שלהם: טלפונים, שמות מלאים, כתובות, דוא"ל וכל פרט מזהה אחר. כל אותם נוכחים יוכלו לסייע רבות בהוכחת התביעה והנסיבות שגרמו לה.

חשוב לתעד את סיפור האירוע בסמוך לתאונה, בזמן כמה שיותר קרוב למועד ההתרחשות. בתיאור האירוע יש לתת את הדעת למזג האוויר ששרר באותם רגעים, מצב התאורה, מצב הדרך, העומס בכביש תקלות ברכבים המעורבים בתאונה (פנסים שלא דלקו, אי תפקוד של חלקים בטיחותיים אחרים ברכבים וכו') וכל פרט שעלול להשכח בהמשך הדרך.

יש לקבל את מלא הפרטים של כלי הרכב המעורבים בתאונה, בכלל זה, שם הנהג, כתובת שלו, טלפון, מספר זיהוי וכל פרט אחר בקשר לנהג. כך גם לגבי הפרטים אודות הרכב, מספר רישוי, שמות בעלי הרכב, חברת ביטוח מבטחת, וכל פרט מזהה אחר בנוגע לרכבים.

האם מישהו מהמעורבים בתאונה לקח אחריות על התאונה? אם כן, ברר מי אותו אדם ונסה להשיג את מירב הפרטים אודות האשמה אותה הוא מבקש לקחת על עצמו. בתאונות דרכים בארצות הברית, בניגוד לישראל, יש חובה להוכיח אשמה בתאונה על מנת לזכות בפיצוי.

קבל את שמות ומספרי תעודת כל השוטרים לזירת התאונה.

חשוב מאוד לתעד את כל פרטי האירוע, ככל שניתן, יש לצלם את זירת התאונה בסמוך למועד ההתרחשות, בטרם יחלו המעורבים בתאונה להזיז את כלי הרכב שלהם. רצוי לצלם את סביבת האירוע, את מיקום התאונה, את לוחיות הזיהוי של הרכבים, את הנזקים שנגרמו לרכבים השונים וכל פרט שיוכל לסייע בהמשך באיתור מקום התאונה ובהבנת ההתרחשות. (אם לדוגמא היה על הכביש כתם שמן שגרם לתאונה, יש לתעד אותו). את התמונות המוזכרות יש לגבות בסמוך למועד האירוע ולוודא שאלה לא ילכו לאיבוד.

ככל שאין לכם אפשרות לתעד בעצמכם את מקום האירוע, בקשו מאחד הסובבים אתכם לתעד ובקשו העתק של התמונות. אל תשכחו לצלם את הנזק שנגרם לכל כלי רכב, לוחיות רישוי, ראיות כגון שלטי רחוב או אורות, סימני החלקה, וכו'.

חשוב להתייעץ עם עורך דין הבקיא בדין האמריקאי בסמוך ככל הניתן למועד האירוע, במיוחד בתחום תאונות הדרכים. יש הבדל תהומי בין החוק בישראל ובין החוק האמריקאי, כל טעות החל מהשלבים הראשונים של הטיפול באירוע, עלולה להיות הרסני עבור התיק ועבור הזכות לקבל פיצוי מחברת הביטוח.

אל תסכימו לדבר עם אף אחד על התאונה, נסיבותיה, הנזקים שנגרמו לכם וכו' עד שתקבלו ייעוץ משפטי. לא אחת, חברות הביטוח פונות לנפגעים בעצמן או על ידי שליחים מטעמן ומקבלות מהנפגעים עצמם מידע יקר ערך עבורן והרסני עבור הנפגע.

בין אם אתה מרגיש את הפציעות במועד האירוע ובין אם לא, חשוב מאוד להבדק סמוך ככל שניתן למועד האירוע ולוודא שאין פציעות. לעיתים קרובות בשל הלחץ במעמד התאונה, הנפגעים לא מרגישים כאבים או סימנים אחרים לפציעות מהן הם סובלים, פציעות אלה מתגלות להם בשלב מאוחר יותר ולעיתים בשל התיעוד החסר, יש קושי לקשר בין הפציעה לתאונה. לכן חשוב מאוד לקבל טיפול רפואי בסמוך ככל הניתן למועד האירוע. פגיעות רבות, כדוגמת צליפת שוט, לא מורגשות במועד האירוע ותופעות הלוואי שלהן עלולות להיות קשות בשלב מאוחר יותר, לכן יש להבדק בסמוך למועד התאונה ולפעול בהתאם להוראות הרופא המטפל.

איחור בקבלת טיפול רפואי לפציעות הנובעות מהתאונה, עלול להיות בעל השלכות חמורות להחלמה מהתאונה ולקבלת פיצוי עבור הנזקים שנגרמו מהתאונה. יש ליידע את הרופא בכל סימפטום בין אם נדמה לכם שיש לו קשר לתאונה ובין אם לא. לדוגמא, פציעות גב קשות יכולות להתחיל ככאב גב פשוט אבל עם טיפול שגוי, עלולות להביא לנזק בלתי הפיך. ככל שהנפגע לא יקבל טיפול בסמוך למועד האירוע, לדבר עלולות להיות השלכות משמעותיות על התביעה וההתנהלות מול חברת הביטוח ובמיוחד על היכולת להוכיח את הקשר של הפגיעה לתאונה.

אם אתה או מישהו מהקרובים אליך נפגע בתאונת דרכים בארה"ב, חשוב להמליץ לו על הטיפול המשפטי הטוב ביותר, משרד עורכי דין זלצר מעניק ייעוץ משפטי לנפגעי תאונות דרכים בארצות הברית, זאת באמצעות רשת שיתופי פעולה ענפה עם עורכי דין מקומיים בארצות הברית.

צרו קשר עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ולהערכת סיכויי התביעה שלכם. 077-2200122

העיתוי מאוד חשוב בארצות הברית, חוקי ההתיישנות שונים באופן מהותי מחוקי ההתיישנות במדינת ישראל ועל הזמן בו ניתן להגיש תביעה בארצות הברית.