פתיחת תיק בהוצאה לפועל

לביצוע פעולה של פתיחת תיק בהוצאה לפועל, יש לפנות לאחת מלשכות ההוצאה לפועל, ולעקוב אחר ההוראות בכל אחד מסוגי התיקים. על מנת לפתוח כל אחד מסוגי התיקים, יש להצטייד במסמכים המעגנים ומוכיחים את זכותו של הזוכה לתשלום מהחייב. לעורך דין העוסק בהוצאה לפועל, גישה אלקטרונית למערכת ההוצאה לפועל וכך ביכולתו לבצע את רוב הפעולות מבלי להגיע ללשכת ההוצאה לפועל. 

פתיחת תיק בהוצאה לפועל

סוגי תיקים בהוצל"פ 

בהוצאה לפועל ניתן לפתוח מגוון סוגי תיקים, כפי שיפורט להלן:

  • תיק מזונות – תיק מזונות נועד על מנת להביא לידי ביצוע כיבוד של פסק דין שניתן בבית המשפט בנוגע להוצאות המחיה והמגורים של הזוכה וילדיו, עד הגיעם לגיל 18 או גיל 21. פתיחת תיק מזונות מתבצעת רק לאחר שעבר מועד התשלום הראשון שחייב היה אמור לשלם ולא עשה זאת.
  • תיק תובענה או תביעה לסכום קצוב – פתיחת תיק זה נועדה להוציא לפועל תשלום בשל חוב שמקורו בחוזה או התחייבות ללא פניה לבית משפט. על מנת לפתוח את התיק הזוכה מחויב בהבאת ראיה בכתב לקיום חוב, במידה והחוב לא עולה על סכום של 75,000 שקלים  ביום הגשת הבקשה. 
  • פתיחת תיק שטרות או המחאות – מטרת פתיחת התיק במקרה זה היא להוציא לפועל התחייבות לתשלום בשטר או שיק שלא כובד. על מנת לפתוח את התיק יש להצטייד כמובן בשטר או ההמחאה המדוברים, ובמסמכים נוספים המעגנים את זכות הזוכה, כמו אישור מהבנק על ניהול החשבון בידי הזוכה וטופס 205 של לשכת ההוצאה לפועל.
  • תיק פסק דין כספי – מטרת פתיחת התיק היא הוצאה לפועל של פסק דין כספי שניתן בהליך משפטי קודם וטרם בוצע. על מנת לעשות זאת יש להצטייד בפסק הדין המקורי ובכל המסמכים המוכיחים את קיומו של החוב, כמו גם בטופס 206. 
  • תיק משכון או משכנתא – מטרת פתיחת התיק היא הוצאה לפועל של חוב הנגרם בשל פיגורים בתשלומי משכנתא. זה כמובן נועד לביצוע רק בנכסים בהם ניתנה לזוכה משכנתא או משכון המאפשרים לו לממש את הנכס עבורו ניתנה הבטוחה. 
  • פתיחת תיק פסק דין צו עשה – פתיחת תיק שמטרתה ביצוע של פסק דין שאינו מורה על החזר חוב או תשלום כספי, אלא מורה על ביצוע פעולה כלשהי, או החזרת מצב מסוים לקדמותו, כמו לדוגמא פינוי נכס מקרקעין, פינוי דירה מושכרת לאחרת תביעה לפינוי מושכר או הריסת קיר. 

מידע כללי על פתיחת תיק

כל פתיחת תיק בהוצאה לפועל מלווה בתשלום אגרה ללשכה, שעלותה משתנה בהתאם לסוג התיק. בכל פתיחה של תיק יש להצטייד במסמכים המוכיחים את קיומו של חוב, בין אם זה חוזה, פסק דין המחאה או כיוצא באלה. בלשכה עצמה יש למלא טופס המתייחס לפתיחת התיק. ראוי ומומלץ לבדוק באתר רשות האכיפה והגבייה באילו מסמכים יש להצטייד לפני ההגעה ללשכה.

זקוקים לייעוץ בתחום ההוצאה לפועל? מבקשים לממש פסק דין או שטר שניתן לכם ולא כובד?
פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ משפטי 077-2200122.