פירוק שיתוף בדירה שהתקבלה בירושה

ירושת דירה יכולה להיות עניין לא פשוט, במיוחד כאשר מדובר ביותר מיורש אחד. יתכן כי היורשים לא מסתדרים ביניהם מראש, או שייווצרו חיכוכים ואי הסכמות סביב השימוש בדירה. אולי אחד או יותר מהיורשים רוצה לגור בדירה? האם כדאי להשכיר או למכור את הדירה? ואם כן, למי? ואיך יחולק שכר הדירה? ואלה רק מקצת השאלות המסובכות שעולות סביב הנכס. 

לכן, לעתים קרובות, היורשים לא מעוניינים להמשיך ולהחזיק בדירה ביחד. במקרה זה, יש פתרון: הם צריכים לבצע הליך פירוק שיתוף בדירה המדוברת. הזכות לפירוק מעוגנת בחוק המקרקעין, הקובע כי כל שותף יכול לדרוש את פירוק השיתוף בכל זמן שיבחר. 

פירוק שיתוף בדירה שהתקבלה בירושה

דרכים לפירוק שותפות

במידה והיורשים מסכימים ביניהם על מכירת הדירה ועל המחיר שלה, הדבר כמובן פשוט, הם יכולים לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין שיבצע שייצג אותם במכירת הדירה או באמצעות שימוש במספר עורכי דין. ואולם, לרוב כאשר יש מחלוקות בין היורשים, אין אפשרות לפרק את פירוק השיתוף מבלי להגיע לבית משפט. וכאן, יש צורך בייצוג של עורך דין העוסק בליטיגציה ובמיוחד עורך דין העוסק בליטיגציה של מקרקעין. במסגרת זו, ניתן להגיש תביעה לפירוק השיתוף בדירה, ובית המשפט יוכל לשקול את השיקולים של המבקש לפירוק השיתוף בדירה. כמו כן, יכריע בית המשפט על דרך פירוק השיתוף בדירה. 

אפשרות נוספת הינה, להעביר בעלות מיורש אחד ליורש או ליורשים האחרים, כך שהם הופכים להיות הבעלים הבלעדיים של הדירה והכל תוך תשלום תשלומי איזון בין היורשים המוכרים את חלקם בדירה ובין אלה המוסיפים חלקים לבעלותם. 

פירוק שיתוף דירה בהסכמה 

כאמור, כאשר ישנה תמימות דעים בין כל היורשים, ההליך קצר ומהיר. היורשים עורכים הסכם ביניהם, ופועלים על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. הבעיה היא, שלא תמיד ישנה תמימות דעים. מה קורה אז?

כשאין הסכמה – פונים לבית המשפט

כאשר קיימת מחלוקת, מגישים תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין, ובית המשפט הוא זה שקובע איך תפורק השותפות בדירה. השיקולים העומדים בפני בית המשפט הם מורכבים: כדאיות כלכלית, אינטרס ציבורי וטיעוני כל הצדדים. חשוב לציין, כי בית המשפט נוטה בדרך כלל לקבל את התביעה, כיוון שהחוק מתייחס למצב זה, כמצב זמני ולא קבוע. בתי המשפט נוטים לפרק שותפויות בין שותפים שלא מעוניינים עוד בשיתוף, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בבני משפחה שהשותפות נכפתה עליהם.  

לאחר ביצוע הפירוק, כל יורש יקבל את החלק שלו מהדירה, בהתאם להיקף זכויותיו בנכס וברישומי הנכס. 

אז מה כדאי לעשות

פירוק שיתוף בדירה שהתקבלה בירושה אינה עניין פשוט. היא מערבת אנשים אחרים, קרובים בדרך כלל, שנמצאים במצב לא פשוט; עם גורמים משפטיים חיצוניים. כל אלה פועלים סביב נכס יקר שצריך לטפל בו מיידית.  מומלץ לפעול בזהירות וברגישות האפשרית, כדי לא להסתבך יותר. 

ולכן, כדאי לפנות לעורך דין מקצועי ומיומן, שמכיר את תחום המקרקעין ובעיקר את נושא הירושה, ויוכל לפעול למענכם.

משרדינו מתמחה בתחום המקרקעין והירושה ופועל בתחום מזה שנים רבות. מוזמנים ליצור קשר איתנו לפגישת ייעוץ.