עורך דין מכירת דירה

עסקת מכירה של דירה היא עסקה חשובה ומשמעותית. גם אם אתם בטוחים שאתם מכירים את הנכס שלכם לפני ולפנים, יכולים להיות פרטים וסוגיות הדורשות בירור שלא בהכרח חשבתם עליהן.

כדי להשלים את העסקה בצורה הטובה והבטוחה ביותר יש לשים לב למספר עניינים מהותיים, עניינים שברובם נתונים לטיפולו של עורך דין מכירת דירה שאותו תבחרו –

עורך דין מכירת דירה
עורך דין מכירת דירה ילווה אתכם בהליך המכירה

בדיקות לפני מכירת דירה 

לקביעת מחיר הדירה – יש לאמוד את המחיר בהתאם למיקומו, גודלו ואופיו של הנכס. האומדן הוא מורכב ולכן ייעשה ע"י שמאי מקרקעין שמכיר את המחירים בשוק ועל פיו יקבע טווח מחירים סביר.

שמאי המקרקעין יבחן את נתוני הנכס, את הפוטנציאל הגלום בו, את זכויות הבניה שלו וכן את הבנוי בפועל. זאת כמובן בנוסף לסביבתו של הנכס אשר משפיעה על ערכו. 

בדיקות מיסוי – לכל נכס ולכל בעלים יש נסיבות שונות אשר משפיעות על גובה המיסים הנלווים למכירה.

לפני המכירה יש לברר את המעמד של הנכס ואת סוג המס הרלוונטי ע"מ לגלמו בתוך המחיר שיוצע לקונה.

התייעצות בנושא מס שבח ויתר המיסים וההיטלים החלים בעסקאות נדל"ן, יכולה לחסוך הרבה מאוד עוגמת נפש למוכר הדירה.

רצוי מאוד לקבל אומדנים של המיסים הצפויים בטרם המכירה. 

משכנתא- במקרה שעל הדירה ישנה משכנתא שטרם שולמה יש להחליט האם לגרור את המשכנתא לדירה הבאה שתירכש ע"י המוכר, או לבצע סילוק משכנתא (תשלום חד פעמי של כל היתרה).

במקרה זה, כדאי מאוד לברר עם הבנק, האם ישנן עלויות נוספות לסילוק מוקדם של המשכנתא, וכך לעשות זאת בצורה החכמה והטובה ביותר עבור מוכר הנכס.  

בדיקת היטל השבחה – כפי שהוזכר קודם, בטרם המכירה רצוי לבצע בירור של חבות בהיטל השבחה.

מדובר בהיטל אשר גובה הועדה המקומית (לרוב העירייה או המועצה) עבור תוכניות משביחות אשר נכנס לתוקף לאחר מועד רכישת הנכס.

גובה היטל ההשבחה, אינו נגזר מערך הנכס ובאופן תיאורטי, אם מוכר הנכס לא יודע את ערכו האמיתי של הנכס (תוך גילום זכויות הבניה), עלות המוכר לשלם היטל השבחה אשר יהווה סכום משמעותי ביותר משוויו של הנכס.

לכן, כדאי מאוד לברר את החבות בהיטל השבחה בטרם ההחלטה על מחיר הנכס ובטרם המכירה. 

בדיקת הקונים – אחרי שהדירה תוצע יכולים לפנות מס' קונים מעוניינים ועליכם לוודא שמצבם הכלכלי אכן מאפשר להם את הרכישה ושמדובר באנשים הגונים אשר אתם מרגישים בטוחים להתקשר עימם בעסקה.

בחירת רוכש ראוי יכולה לחסוך עוגמת נפש רבה והפסדים משמעותיים. יש לזכור עסקת מקרקעין הינה עסקה אשר לרוב הינה עסקה המתמשכת, ומדובר במערכת יחסים אשר יכולה להשפיע על יכולתכם להתקדם לעסקה הבאה.

לדוגמא במצב בו הקונים יאחרו בתשלום התמורה עבור הנכס. עורך דין מקרקעין בקיא, יתאים עבורכם את המועדים בחוזה המכירה למועדים של חוזה הקניה, הכל תוך נטילת מרווחי ביטחון אשר יגנו עליכם מפני איחור בתשלומים. 

 הליך המכירה

לאחר שנמצאו קונים רלוונטיים שמעוניינים לרכוש את הנכס המוצע ושאתם מרגישים בנוח להתקשר עימם בחוזה, עליכם לנהל מולם (או מול עורך דין המקרקעין שלהם) משא ומתן מקצועי וברור, תוך הקפדה שהאינטרסים של שני הצדדים מתמלאים בצורה הטובה ביותר ושאין בהסכם חוסרים או פרצות שיאפשרו פגיעה עתידית בכם. עורכי הדין שלנו, מנוסים בניהול מו"מ ויוכלו להשיג עבורכם את התוצאה הטובה ביותר במו"מ אותו תנהלו עם הרוכשים. 

השלמת ההליך

לאחר שנעשתה הרכישה בפועל יש לוודא שכל החובות אשר סיכמתם עליהם בחוזה הושלמו במלואן, שכל התשלומים הועברו ושכל המסמכים הנדרשים נמצאים בידיכם כשהם חתומים ומסודרים.

לאחר כל אלו, נותר להעביר את הבעלות והזכויות בדירה ולעדכן את פרטי הבעלים החדשים במרשם.

חשוב מאוד להקפיד שלא לאפשר לרוכשים לקבל את מפתחות הדירה בטרם תוודאו כי כלל חשבונות הדירה עברו על שם הרוכשים, זאת כדי להימנע ממצב שבו החשבונות ימשיכו להיות על שמכם לאחר שעזבתם את הדירה. 

כל ההליכים שפירטנו לעיל ועוד עניינים רבים וייחודיים לכל עסקה דורשים בירור וידע מקצועיים ולכן מומלץ ביותר לתת את האחריות עליהם לעורך דין מכירת דירה ולאנשי מקצוע מנוסים וטובים שיעשו אותם עבורכם.

בדרך זו תוכלו להיות בטוחים שהדברים נעשים על הצד הטוב ביותר ושאתם מוגנים מפני הפסדים ומפני תביעות לא צפויות שלעיתים עלולות להיגרם בתום לב, עקב כשלים משפטיים או פרצות בחוזה המכירה. 

במשרדנו איגדנו את כל אותם גורמים רלוונטיים תחת קורת גג אחת ובכך חסכנו עבור לקוחותינו את הטרחה שבמציאת בעלי מקצוע שונים ואת הסנכרון ביניהם.

הניסיון שלנו עם אנשי המקצוע השונים איתם אנחנו עובדים והיכולת שלנו לקשר בין אותם אנשי מקצוע המוכרים לנו היטב, יביאו עבורכם את התוצאה הטובה ביותר במכירת הדירה.

הכל תוך מינימום התעסקות ותוך קבלת שירות מלא. 

במידה ואתם עומדים לקראת הליך מכירת דירה אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואנו נעניק לכם את הליווי המקיף, המקצועי והמסודר ביותר כך שתוכלו להשלים את העסקה בבטחה ובנוחות מקסימלית. משרד עורכי דין עמיחי זלצר.

עוד יכול לעניין אתכם: