תביעה נגד קבלן על ליקויי בנייה

אם קניתם דירה חדשה מקבלן והתגלו בדירה ליקויי בנייה לאחר שנכנסתם לגור בה, אם התגלו ליקויי בנייה ברכוש המשותף של בניין הדירות בו אתם מתגוררים, אם ביצעתם שיפוץ בבית והתגלו ליקויים בבית לאחר השיפוץ, אם רכשתם דירה יד שנייה והתגלו בדירה ליקויים שונים לאחר שנכנסתם לגור בה חשוב שתדעו כי יש לכם זכות מלאה לדרוש את תיקון הליקויים הללו ובמידת הצורך אף לפנות לבית המשפט.

תביעה נגד קבלן על ליקויי בנייה

מהם ליקויי בנייה בנכס

ישנם סוגים רבים של ליקויי בנייה, חלקם גלויים לעין וחלקם סמויים. דוגמאות לליקויים נפוצים הם סדקים בקירות או בתקרה, ליקויים בריצוף או באריחים, פגמים בריהוט הקבוע בדירה, כדוגמת ארונות המטבח או האמבטיה, פגמים במערכות המים, הביוב והניקוז, כשלים בצנרות, בדודי השמש, סטיות בשטח הדירה, פגמים בטיחותיים בממ״ד הדירתי ועוד. חשוב לדעת כי גם כאשר מתגלים ליקויי בנייה ברכוש המשותף בבניין דירות, רשאי הוועד לפנות לקבלן בדרישה לתיקון הליקויים וככל והוא מסרב ניתן להגיש כנגדו תביעה לבית המשפט. ליקויים נפוצים ברכוש המשותף הם ליקויים במעליות הבניין, פגמים שונים בלובי הבניין, סדקים בקירות החיצוניים של הבניין, ליקויים במדרגות החירום ועוד.

גיליתי ליקויי בנייה, מה לעשות ומתי לפנות לעורך דין

לעיתים הליקויים יתגלו במהלך תקופת הבדק ובעת עריכת פרוטוקול מסירת הדירה ולעיתים יתגלו הליקויים רק לאחר מגורים בנכס. כך או כך חשוב לזכור שתביעה נגד קבלן בגין ליקויי בנייה כפופה להתיישנות ולכן חשוב לפעול במהרה ומיד עם גילוי הליקויים.

אם גיליתם ליקויי בנייה בנכס, קודם כל חשוב לתעד, לתעד ולתעד. יש לצלם את ליקויי הבנייה בתמונות ובסרטונים שימחישו בצורה המיטבית את הפגמים שהתגלו. לאחר מכן מומלץ לפנות לעורך דין כמה שיותר מהר על מנת שייבחן את הליקויים שהתגלו ויגבש עבורכם את האסטרטגיה הנכונה ביותר. לעיתים מכתב התראה טרם הגשת תביעה יגרום לקבלן להגיע לנכס ולתקן את הליקוי שהתגלה ולעיתים לא יהיה מנוס מפנייה לבית המשפט וזאת ככל שהקבלן יסרב לקחת אחריות על הליקויים. חשוב לדעת שהגשת תביעה לבית המשפט דורשת ידע ומומחיות, שכן בתביעות אלו יש להוכיח את האחריות של הקבלן לליקויים ולהוכיח את הנזק שנגרם בגין ליקויים אלו. בתביעות אלו יש צורך בעריכת חוו״ד מומחה, לרוב מהנדס בניין, אשר יגיע לנכס ויבחן את הליקויים, יתעד אותם ויערוך חוו״ד שתקבע מדוע נגרמו הליקויים, אילו עבודות יש לבצע בנכס על מנת לתקן את הליקויים ומה העלויות הכרוכות בכך. 

תביעה נגד קבלן על ליקויי בנייה, איזה נזקים ניתן לתבוע

הנזקים שיכולים להיגרם לבעלי הדירות שונים ומגוונים ותלויים בליקוי שנגרם והתגלה. לעיתים מדובר בליקויים אשר אינם ניתנים לתיקון ובהתאם הפיצוי בגינם יהיה עבור ירידת ערך הנכס, לעיתים יידרש פיצוי כספי עקב הצורך בדיור חלופי, לעיתים הפיצוי יהיה עבור עוגמת הנפש שנגרמה, וכן פיצויים בגין הפרות חוזה, פיצויים מוסכמים ועוד.

למשרד עו״ד זלצר ניסיון רב בתביעות נגד קבלן על ליקויי בנייה והנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לקבלת ייעוץ פרטני.