איך תובעים פיצויים מדייר שלא משלם?

כאשר בעל דירה נתקל בדייר שמסרב לשלם ויותר גרוע מכך גם מסרב להתפנות, הוא עשוי להרגיש חוסר אונים. שכן, בהרבה מקרים, חושבים בעלי הנכסים, כי כאשר הם מתמודדים עם דייר סרבן, הם ייאלצו להתמודד תקופה ארוכה בבתי משפט עד שיצליחו לפנות את הדייר הסורר מהנכס. ובכן, זה היה המצב עד שנת 2008 וברוב המקרים קיוו המשכירים כי העניין פשוט ייפתר מעצמו שכן ההליכים המשפטיים נמשכו זמן רב יחסית.

אולם, מאז שנת 2008, כאשר בוצע התיקון לחוק ההליך לפינוי הדייר הסרבן יכול להיגמר תוך שלושה חודשים בלבד מרגע הגשת כתב התביעה. ללא כל ספק מדובר על זמן קצר יחסית שכל בעל דירה יכול לחתום עליו במידה ואכן מתחילות הבעיות.

התיקון החדש לחוק נותן אמנם פיתרון מהיר לנושא הפינוי ואולם באותו דיון אין לתבוע גם את הזקים הכספיים שנגרמו למשכיר. ההליך מיועד כולו לדיון בפינוי הנכס המושכר ולבעל הנכס נשמרת הזכות לתבוע את נזקיו בהליך נוסף.

כמובן שכל תביעה לפינוי מושכר, רצוי שתיעשה על ידי עורך דין הבקיא בתחום ותוך קבלת ייעוץ משפטי המתאים לסיטואציה. למרות שמדובר על הליכים קצרים יחסית שכוללים הגשת כתב תביעה כנגד הדייר והשמעת טיעונים בדיון אחד בבית המשפט, הסיכויים שהיא תצליח יעלו רק באמצעות פנייה לעו"ד מקצועי שיודע לנהל תביעה לפינוי מושכר.

פרט לכך, חשוב לציין, כי תביעה לפינוי מושכר מתנהלת בשני ערוצים מקבילים: ראשית, יש להגיש כנגד הדייר הסרבן "תביעה לפינוי מושכר", שהיא ההליך המתנהל לפינוי הדייר מהדירה תוך שלושה חודשים. במידה ובית המשפט מוציא צו לפינוי הדייר עליו להתפנות, אולם כמובן שאם הדייר לא מקיים את הוראות פסק הדין, ניתן לפנות להוצאה לפועל ולבקש להוציא את פסק הדין לפועל תוך שימוש בסמכויות ההוצאה לפועל. אותן סמכויות שמאפשרות להוצאה לפועל אפילו לעשות שימוש בכח במידת הצורך (כמובן תוך ליווי של משטרת ישראל ורק על ידי בעלי מקצוע המוסמכים לכך).

באשר לקבלת פיצויים מהדייר, לרוב, ניתן לאמוד את הנזק שנגרם למשכיר – לבעל הנכס רק לאחר שהדייר מפנה את הדירה.  לאחר שבעל הנכס עמד על גובה הנזקים שנגרמו לו, ניתן לפנות לבית המשפט בתביעה לקבלת פיצוי והשבה על כל אותם נזקים שנגרמו לבעל הבית – המשכיר. לאחר שהסתיים אותו הליך לפינוי מושכר, בעל הנכס יכול "לנשום לרווחה" ולנהל את הליך תביעת הפיצויים בנוחות ובסבלנות שהרי אז יוכל הוא להשכיר את הנכס ולקבל את דמי השכירות.

חשוב לציין, הרבה מהמקרים בהם אנו נתקלים כאשר מדובר בדייר סרבן המסרב להתפנות, ניתנים למניעה על ידי ייעוץ משפטי מתאים ועל ידי חתימה על חוזה שלא משתמע לשתי פנים. בטחונות מספקים גם הם "שקט נפשי" למשכירי דירות, לאותם בעלי נכסים המצפים לקבל את שכר הדירה בעבור הנכס ותו השכירו. במקרים רבים, ייעוץ משפטי מקדים, יכול לצמצם או להסיר את הצורך בפינויים של דיירים סרבנים.

צרו קשר עוד היום לתיאום מועד לפגישת ייעוץ 077-2200122