אין ספק, כי אחד החששות הגדולים ביותר של משכירי דירות הינם כי שוכר הנכס, יחליט בשלב מסוים להפסיק ולשלם את שכר הדירה ולאחר מכן גם יסרב להתפנות מהדירה. אולם, חשוב להתעדכן בעובדה, שאם בעבר שוכר לא מפנה היה בהחלט היה מדובר בבעיה משמעותית והזמן לפינוי הדייר היה ארוך מאוד, ההליך משפטי אז היה עשוי להימשך זמן רב בו הדייר ממשיך לגור בנכס ולרוב, לא משלם דמי שכירות ואף גרוע מכך, לעיתים גורם נזק של ממש לנכס.

מאז תוקנו תקנות סדר הדין בשנת 2008, הליך לפינוי דייר יכול לקחת כ-3 חודשים בלבד. בשל התיקון בתקנות סדר הדין, מרגע הגשת "תביעה לפינוי שוכר", תוך 3 חודשים ההליך יכול להסתיים בפסק דין. בהליך המקוצר לשני הצדדים יש הזדמנות להגיש את כתבי הטענות שלהם, וכך, לאחר שבית המשפט שמע את הטיעונים של שני הצדדים, ינתן פסק דין. זמן מהיר בהחלט לכל הדעות. במיוחד לכל אותם משכירים אשר ניתקלו בעבר במקרים דומים ונזקקו להיגרר בבתי משפט משך שנים ארוכות.

חשוב ביותר, לפעול כנגד אותו שוכר אשר לא מפנה אך ורק במסגרת החוק ולא לנקוט בשום אמצעים אלימים או לפלוש בדירה לכוח, שכן הדבר יוכל לשרת דווקא את השוכר. הצעד הנכון הראשון שבטרם ההליך המשפטי, הוא להתחיל רק באזהרות ולשלוח לאותו שוכר אשר לא מפנה את הנכס, מכתב התראה שיש לוודא את מסירתו לשוכר.

כדאי לזכור כי ייעוץ משפטי יעיל בשלב עריכת החוזה בין השוכר למשכיר, יכול למנוע מקרים שכאלה ובמידה והחוזה לא ימנע, אין ספק שיוכל הוא לשפר את מצבו של המשכיר בצורה משמעותית. רבים מבעלי הדירות מקלים ראש בחוזה ובבחירת הדייר ולא פונים לייעוץ משפטי מתאים על מנת שזה יוכל לנסח חוזה שיגן עליהם ויסייע להם טוב יותר במידת הצורך בהליך המשפטי במקרה של שוכר לא מפנה.

כך לדוגמא, יכול העורך דין אליו פונים לדאוג לסעיפים שונים שניתן להכניס בחוזה שבהם ייקבע באופן מפורש שהפרה יסודית של סעיפי החוזה תגרום לביטולו, מה שיסייע בהמשך במידת הצורך בהליך המשפטי.

חשוב לדעת, כי במקרה של "תביעה לפינוי מושכר", מדובר על הליך הפינוי בלבד ולא על פיצויים כלשהם. כמובן שהשוכר יוכל להיות מחויב בהוצאות המשפט. עם זאת, סביר להניח שכל עורך דין שמתעסק בנושא, ימליץ לפתוח גם בתביעת פיצויים על הנזקים שנגרמו למשכיר הדירה, על העיכוב בפינוי הדירה על ידי השוכר.

צרו קשר עוד היום לתיאום מועד לפגישת ייעוץ 077-2200122